Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gmina Somianka

Herb Gminy Somianka

Gmina Somianka jest chętnie odwiedzana przez turystów. Na jej terenie, w miejscowościach: Somianka, Popowo, Barcice i Huta Podgórna znajdują się ośrodki wypoczynkowe, które są położone wzdłuż rzeki Bug. Kręcono tam film "Supernova".

Co warto zobaczyć w Gminie Somianka

Dom nad Wierzbami

- stoi na niewielkim wzniesieniu nad starorzeczem Bugu, w Jackowie Dolnym.

Kościół w Somiance

W 1933 r. podjęto decyzję o budowie kościoła w Somiance. Zaczęto już gromadzić materiały, ale realizację tych planów uniemożliwiła wojna. W 1945r. ks. Zając, ówczesny proboszcz, otrzymał na rzecz parafii działkę w Somiance wraz z dworskim spichlerzem, który przebudowano na kościół. W 1948r. decyzją biskupa płockiego Tadeusza Zakrzewskiego siedzibę parafii przeniesiono z Barcic do Somianki. Około 1960r. staraniem ks. prob. Zbigniewa Patejko kościół w Somiance został rozbudowany i wyposażone jego wnętrze. Świątynia pw. Wniebowzięcia NMP w Somiance została konsekrowana w 1981r. przez Biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego.

Pałac w Popowie - Parcele

Klasycystyczny pałac z elementami neogotyku w Popowie-Parcelach powstał w wyniku rozbudowy starego dworu rodziny Popowskich herbu Pobóg, w II połowie XIX wieku, której dokonał Edmund Skarżyński. Całość ozdobiona licznymi ryzalitami i balkonami, została nakryta dachami dwuspadowymi. Uroku pałacowi dodają dwie ośmioboczne wieże: mniejsza w narożniku południowo-wschodnim i większa od wschodu, zwieńczona krenelażem i oknami o ostrołukowym wykroju. Pałac otoczony jest rozległym krajobrazowym parkiem. W rękach rodziny Skarżyńskich majątek znajdował się do II wojny światowej, podczas której został zniszczony, a później odbudowany. W 1950 oraz 1984 roku przeprowadzono remonty obiektu. Obecnie należy do Ministerstwa Sprawiedliwości i mieści się tam Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej. Obecni właściciele pałacu dołożyli wszelkich starań przeprowadzając kapitalny remont, renowację wystroju wnętrz aby przywrócić mu dawną świetność.

Kościół w Popowie Kościelnym

Pierwszą drewnianą kaplicę w Popowie Kościelnym zbudowano w 1665r. Budowniczym i zarządcą kaplicy był ks. Marcin Limowicz, ówczesny proboszcz w Serocku. Znajduje się tam obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który stał się przedmiotem kultu i celem wielu pielgrzymek. Miał on trzy ołtarze: w głównym znajdował się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, z koronami na głowach Maryi i Dzieciątka Jezus, które były ozdobione drogimi kamieniami. Około roku 1780 wzmocniono konstrukcję kościoła. W 1781r. dokonano lustracji miejscowej parafii i odnowiono istnienie już drewnianego kościoła na murowanej podmurówce. Obecny kościół został wybudowany przez ks. Jana Krzyżewskiego w latach 1900-1906 r. według projektu J.P. Dziekońskiego, słynnego w owych czasach architekta, który zaprojektował kilkadziesiąt budynków sakralnych w całej Polsce. Warto dodać, iż fundatorami kościoła byli: miejscowy dziedzic Stanisław Skarżyński wraz z żoną oraz rodzice budowniczego kościoła, państwo Krzyżewscy. Kościół W Popowie jest świątynią murowaną w stylu neogotyckim, z wieżą na froncie. We wnętrzu znajduje się ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej słynącym łaskami i otoczonym od 350 lat szczególnym kultem przez wiernych. W świątyni są także 2 boczne ołtarze barokowe z ok. 1740r. Dworek rodziny Leskich znajdujący się w Kręgach. W budynku obecnie mieści się Publiczna Szkoła Podstawowa im. por. pil. Stefana Okrzei, w której uczy się 98 uczniów wraz z przedszkolakami z okolicznych miejscowości

Centrum Rozlewisko nad Bugiem - Popowo Kościelne

Ośrodek przyjaznej edukacji, kultury, sportu, rozwoju turystyki i aktywności lokalnej. Centrum Rozlewisko to doskonałe miejsce spotkań wszystkich tych, którzy swoją pasją, talentem, zainteresowaniami chętnie dzielą się z innymi. Tu społeczność lokalna spotyka się cyklicznie w ramach działalności kół zainteresowań. W Centrum Rozlewisko nad Bugiem, oprócz codziennych zajęć Kół, organizowane są imprezy okolicznościowe, akcje: Wieczory z Kulturą, popisy teatralne, koncerty pianistyczne, wystawy, projekcje filmowe, spartakiady rodzinne, turnieje sportowe, wyprawy krajoznawcze, warsztaty artystyczne, warsztaty kulinarne.

Atrakcją budynku jest Taras Widokowy/Tarasowa Kawiarenka z kącikiem kawowo-herbacianym. Taras Widokowy pozwala na organizowanie atrakcyjnych zajęć, warsztatów, spotkań towarzyskich. Jest całorocznym miejscem spotkań wielbicieli przyrody, obserwatorów życia ptaków i okolic rzeki. Pozwala na docenienie uroków przyrody o każdej porze roku. Położony nad brzegiem rozlewiska jest miejscem widokowym o niezwykłych walorach turystycznych: widok od strony wschodniej to część zielonego pastwiska z małymi rozlewiskami, miejscem lęgowym łabędzi, rafa – miejscem lęgowym ptaków oraz starym młynem i wąwozem porośniętym kępami czarnej olchy, część południowo-zachodnia rozciąga się wzdłuż linii brzegowej Bugu i rozlewiska, teren od strony południowej jest w całości objęty ochroną programu Natura 2000.

Taras Widokowy na rozlewisko rzeki Bug jest klimatycznym miejscem, cieszącym się ogromną popularnością wśród miłośników przyrody, wędkarzy, turystów -również z zagranicy- chcących odpocząć... napić się dobrej herbaty. Organ prowadzący - Nadbużańskie Towarzystwo Oświatowe "Moja Wieś". Kierownik Centrum Rozlewisko nad Bugiem – Magdalena Waszkiewicz

Dwór w Somiance

- jest jednym z nielicznych dworów niezmienionych w hotel. To miejsce dedykowane spotkaniom, pracy, refleksji i relaksowi. Dwór wzniesiony około połowy XIX wieku, być może według projektu wybitnego architekta i i teoretyka architektury Adama Idźkowskiego (1798–1879).