Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kalendarz wydarzeń

Gmina Zabrodzie

Herb Gminy Zabrodzie

Gmina Zabrodzie - Położona jest po lewej stronie dolnego Bugu. W kierunku północnym sięga Puszczy Kamienieckiej, a na wschód dochodzi do lasów Łochowskich. Graniczy od północy z Gminą Wyszków, od południa z Gminą Tłuszcz, na zachodzie z Gminą Somianka i Dąbrówka, na wschodzie z Gminą Jadów. Zabrodzie, położone jest w obrębie wielkiego obniżenia tektonicznego jakim jest Niecka Mazowiecka.

Niegów

Kościół parafialny pw. Św. Trójcy – zbudowany w latach 1863–1866 w stylu neoklasycystycznym. Wzrok przyciągają artystyczne witraże z herbami Polski i Litwy Czy wiecie, że niegowski cmentarz zapisał się na kartach polskiego filmu? Nagrywane były na nim sceny do serialu ,,Dom'' w reżyserii Jana Łomnickiego. Cmentarz możemy dostrzec w odcinku 10 "Nie przesadza się starych drzew'' z 1982 roku Cmentarz parafialny grób malarza Antoniego Gawińskiego (1876–1954) grób Matki Wincenty Jadwigi Jaroszewskiej założycielki Zgromadzenia Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego

Głuchy

Wieś w której 24 września 1821 roku urodził się Cyprian Kamil Norwid. Do tej ziemi wracał w swoich utworach. Miejsce Jego urodzenia to stojący do dziś dworek drobnoszlachecki, modrzewiowy, parterowy z gankiem wspartym na czterech słupach.

Dębinki

Pałac klasycystyczny z przełomu XVIII i XIX wieku, dawniej dom dziecka a obecnie muzeum Norwida. Otoczony jest zabytkowym parkiem, w którym zachowały się okazy starodrzewu. Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach Rozpoczęło swoją działalność 15 września 2021r., zaś już 24 września 2021 r. podpisano list intencyjny, w którym strony – Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Powiat Wyszkowski, Gmina Zabrodzie i Fundacja Muzeion Norwid – wyraziły wolę ścisłej współpracy w celu prowadzenia wspólnej instytucji kultury – Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach. Od dnia 1 lutego 2022 roku Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Gaj Fiszor

Klasztor Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego

Atrakcje turystyczne

Wrzosowiska

Żeby zobaczyć jedno z najbardziej niesamowitych wrzosowisk Europy, wcale nie trzeba jechać do Wielkiej Brytanii. Wszystko mamy praktycznie pod nosem. W Mostówce, oddalonej od stolicy Polski o zaledwie kilkadziesiąt kilometrów drogi, co roku na przełomie sierpnia i września kwitnie unikatowe w regionie, gigantyczne wrzosowisk Wydmy Lucynowsko -Mostowieckie Na wschód od Mostówki rozciąga się jeden z najciekawszych przyrodniczo fragmentów Mazowsza. Są to wydmy lucynowsko – mostowieckie. Wydmy porośnięte są murawami psammofilnymi, wrzosowiskami oraz różnymi zbiorowiskami borowymi. Wydmy wyjątkowo malowniczo wyglądają jesienią, gdy kwitną wrzosy i żółkną liście brzóz. Przyjeżdżają tam młode pary na sesje zdjęciowe jak i wycieczki klasowe .

Zabytkowy Młyn w Niegowie

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał odpowiednio do rejestru zabytków budynek młyna i jego wyposażenie. Obecnie na terenie młyna „Bractwo Zabrodzkie” organizuje imprezy cykliczne takie jak: Noc muzeów, Europejskie Dni Dziedzictwa, Piknik – Pożegnanie lata.

Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci „Fiszor”

Niewielu mieszkańców Gminy wie jak wyjątkowe postacie gościły w naszych stronach. Gaj to niewielka miejscowość położona pośród lasów nad rzeczką Fiszor. W oddaleniu od zabudowań wsi Gaj wybudowany i prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci „Fiszor”. Nieopodal, podążając ścieżką przez las, stoi murowany dom św. Benedykta, zwany też „Domem Za Strugą” lub „Fiszorkiem”, w którym w latach 1974-1978 pięciokrotnie przebywał na wakacjach Ksiądz Kardynał Stefan Wyszyński. Do dziś w Domu św. Benedykta nad rzeką Fiszor zachował się pokój, w którym wypoczywał Prymas, wraz z niezmienionym wyposażeniem z którego korzystał, salonik oraz kaplica. W saloniku, tak jak kiedyś, stoi fotel Kardynała Prymasa Wyszyńskiego, a tuż obok ozdobiony skromnym ornamentem fotel, w którym zasiadał Kardynał Karol Wojtyła. W tym pokoju nieraz sypiał późniejszy papież Jan Paweł II. Obok znajduje się skromna kaplica z obrazem Matki Bożej oraz stacje Drogi Krzyżowej ofiarowane przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Na pamiątkę wizyt tak wielkich Duchownych, siostry w 1986 roku wmurowały przy wejściu głównym do domu tablicę pamiątkową.

Rajd Rowerowy Śladami Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego

- odbył się już klikukrotnie i cieszył się sporym zainteresowaniem zarówno wśród dorosłych, młodzieży jaki i dzieci .trasa przebiegała przez miejsca odwiedzane przez kardynała i wioski mające związek z jego przodkami.

Bractwo Zabrodzkie

Działalność Bractwa na terenie gminy Zabrodzie sięga pierwszej połowy XIX wieku. Ksiądz Florian Gieczyński, kanonik honorowy płocki, profesor Akademii Duchownej w Warszawie, proboszcz niegowski w latach 1821 – 1866, zorganizował w parafii Bractwo Różańcowe „Bractwo Zabrodzkie” od roku 2008 jest Organizacją Pożytku Publicznego. Oprócz wydarzeń kulturalno-edukacyjnych organizuje również imprezy o charakterze sportowym tj. rajdy rowerowe, turnieje siatkówki plażowej, Mazowieckie Biegi Norwidowskie.

Skrzaty z Lipin

Coś dla dzieci  czyli Skrzaty z Lipin ul. Spacerowa 39 07-230 Lipiny, Zabrodzie zapraszam Was do magicznego miejsca Skrzaty z Lipin. Sesje zdjęciowe jak z bajki, imprezy okolicznościowe plenerowe również! Urok tego miejsca nie podlega dyskusji! "Skrzatowo" to miejsce tworzone z pasją i miłością, to się czuje od pierwszej chwili! Uśmiechnięci, życzliwi i ciepli właściciele zadbają o każdego gościa. Serdecznie polecamy odwiedzić to miejsce!

Bookworm Cabin

To projekt autorstwa Bartłomieja Kraciuka i Marty Puchalskiej-Kraciuk, którzy w Adelinie – mazowieckiej wsi – stworzyli nietypowy punkt noclegowy z myślą o molach książkowych. W tym miasteczku jest więcej książek niż ludzi! Domek powstał z myślą o książko holikach. Z tego powodu nie znajdziemy w nim telewizora ani dostępu do Internetu. Jest za to wygodne dwuosobowe łóżko na antresoli, pościel i ręczniki, łazienka z prysznicem, toaleta oraz kuchnia. Jak zapewniają właściciele, czasem trudno też o sygnał sieci telefonicznej. Za to miejscówka zapewnia cały regał książek, wszystkie tytuły – ułożone kolorami – wydane zostały zaś przez Wydawnictwo Albatros.

Park Linowy Leśna Frajda

To cudowne miejsce na wycieczkę i na wypoczynek oraz na niezapomniane urodziny czy rodzinne imprezy okolicznościowe! Park Linowy jest miejscem, gdzie dzieci nie tylko świetnie bawią, ale również wiele się uczą. Bliski kontakt z naturą i świeże powietrze to idealna odskocznia od zgiełku miast i bezcenna korzyść dla zdrowia.