Górskie Wyścigi Gravelowe w Polsce: Przewodnik po Ekstremalnych Ultramaratonach Karpackich i Sudeckich 2026
Amerykańskie prerie i Kansas Flint Hills to kolebka gravela. Polska wzięła jednak ten sport i wrzuciła go prosto w Karpaty. Efekt? Wyścigi, które bardziej przypominają brutalne marsze MTB niż sielankową jazdę po polnych drogach.
W sierpniu 2026 roku cztery imprezy ultra definiują górskie wyścigi gravelowe w Polsce. To nie są przejażdżki. To tygodnie przygotowań, noce bez snu na trasie i granica między gravelowym rowerem a górskim cross-country, która się kompletnie zaciera.
Poland Gravel Race to 500 kilometrów przez cały południowy pas Karpat. Carpatia Divide wrzuca na Ciebie 20 000 metrów przewyższeń na 635 kilometrach. Sudety Divide oferuje zamkniętą pętlę z bazą w Kudowie. Gravmageddon wykańcza zawodników w Karkonoszach w zaledwie 60 godzin.
Poland Gravel Race (PGR): 500 Kilometrów i 10 000 Metrów Przewyższeń przez Całe Karpaty
PGR to wyścig gravelowy, który startuje 8 sierpnia 2026 roku o 7:30 rano z Placu Niepodległości w Przemyślu. Meta znajduje się pod Schroniskiem Głodówka w Bukowinie Tatrzańskiej. Pomiędzy startem a metą jest 500 kilometrów szutrów i 10 000 metrów przewyższeń dodatnich.
Profil Trasy: Od Przemyśla do Tatr przez Dzikie Pasma
Tuż po starcie trasa atakuje Kopcem Tatarskim. To stromy, wyczerpujący podjazd prosto ze starego miasta. Po nim wchodzisz w Pogórze Przemyskie, później Góry Sanocko-Turczańskie i legendarny Otryt w Bieszczadach.
Dalej przez przełęcze Beskidu Niskiego w okolicach Ożennej i Wysowej-Zdrój. Potem Beskid Sądecki z okolicami Rytra i Piwniczne-Zdroju. Finałowa część to Pieniny, Spisz i widok na Tatry z mety pod Głodówką.
Limit czasowy wynosi 80 godzin. To oznacza, że musisz dotrzeć na metę do wtorku 11 sierpnia do godziny 16:30. Większość czołówki jedzie niemal non-stop, śpiąc po 2-3 godziny w sumie przez całą trasę.
Podstawowe Dane PGR 2026
- Start: 8 sierpnia 2026, godz. 7:30, Plac Niepodległości, Przemyśl
- Meta: Schronisko Głodówka, Bukowina Tatrzańska
- Dystans: 500 km
- Przewyższenia: 10 000 m+
- Limit czasowy: 80 godzin (do 11.08, 16:30)
- Formuła: unsupported adventure (bez wsparcia zespołu)

System Drop Bag i Logistyka Wyścigu
Organizator PGR zrezygnował z punktów żywieniowych. Zamiast bufetów liczysz na wiejskie sklepy, bacówki i górskie schroniska. To wymusza realną samowystarczalność i umiejętność planowania zapasów żywności na kolejne etapy trasy.
Jedyne udogodnienie logistyczne to system Drop Bag. Możesz przekazać jedną torbę o maksymalnej wadze 8 kg lub objętości 15 litrów. Zostanie przewieziona bezpośrednio ze startu do mety na Głodówkę. Nie ma możliwości przesyłu pośredniego na trasie.
Dzięki temu możesz wystartować z lżejszym setupem i mieć na mecie czystą odzież, dodatkowe części zamienne czy sprzęt regeneracyjny. Wymaga to jednak precyzyjnego planowania: co weźmiesz na rower, a co schowasz do torby na metę.
Nawigacja i Bezpieczeństwo na Trasie
Nawigacja odbywa się wyłącznie na podstawie śladu GPX załadowanego do urządzenia GPS. Trasa wiedzie głównie drogami wewnętrznymi Lasów Państwowych. Asfalty to rzadkość. Przeważają szutry leśne, miejscami bardzo luźne i głębokie.
W razie podwyższonego stanu rzek (Wiar, Osława) organizator udostępnia objazdy. To kluczowe w sierpniu, kiedy gwałtowne burze w Bieszczadach mogą wezbrać potoki w kilka godzin. Przejście w bród w niewłaściwym miejscu kończy się hipotermią albo porwaniem nurtem.

Poland Gravel Race 2026 - Sprawdź Wolne Miejsca
Limit uczestników: 300 osób. Rejestracja zamyka się 1 lipca 2026 lub wcześniej przy zapełnieniu listy. Start za 4 miesiące.
Carpatia Divide: 635 Kilometrów i 20 000 Metrów - Najbardziej Brutalna Trasa Bikepacking w Polsce
Carpatia Divide to impreza organizowana przez Polskie Kolarstwo Przygodowe (PoKoP), która wystartuje tego samego dnia co PGR - 8 sierpnia 2026 roku. Różnica? Carpatia to czyste MTB ultra z profilem 10/10. Oficjalnie dedykowane dla full-suspensionów, ale dopuszcza gravel z zastrzeżeniem ekstremalnego poziomu trudności.

Trasa: Od Beskidu Śląskiego do Przemyśla w Odwrotnym Kierunku
Start znajduje się u stóp Przysłopu pod Baranią Górą w Beskidzie Śląskim. Meta to Przemyśl. To odwrotny kierunek niż PGR, ale znacznie bardziej wymagający technicznie. Na 600 do 635 kilometrach trasy upakowano 20 000 metrów przewyższeń dodatnich.
Trasa pochłania Beskid Żywiecki z rejonem Babiej Góry. Później Gorce i Pieniny, gdzie wchodzisz na słowackie singletracki Lechnica z panoramą Tatr. Finał to opuszczone szlaki Beskidu Niskiego i dzikie rezerwaty Bieszczad, gdzie nawigacja GPS to jedyny sposób na utrzymanie kursu.
Limit 170 godzin brzmi elastycznie. W praktyce średnia prędkość na tak trudnym terenie spada do 3-4 km/h na technicznych odcinkach. Luźne kamienie, korzenie, strome rynny błotne i wypychanie roweru na szczyty to codzienność przez całą trasę.
Dlaczego Jechać Carpatia Divide
- Najdłuższa trasa bikepacking w Polsce
- 20 000 m przewyższeń - absolutny rekord
- Całkowita izolacja i dzikość tras
- Limit 170h pozwala na sen i regenerację
- Finiszerskie piwo z rzemieślniczego browaru
Wyzwania i Zagrożenia
- Profil techniczny 10/10 - gravel ledwo radzi
- Halucynacje po 3-4 dobie bez snu
- Brak jakiegokolwiek wsparcia technicznego
- Nawigacja tylko GPS - łatwo zbłądzić
- Ekstremalne zużycie hamulców i opon
Przygotowanie Mentalne: Halucynacje i Zmęczenie OUN
Organizator oficjalnie ostrzega przed halucynacjami. To nie marketing. Po 80-100 godzinach wysiłku i chronicznego niedosypu centralny układ nerwowy zaczyna generować obrazy, które nie istnieją. Zawodnicy widzą zwierzęta na ścieżce, abstrakcyjne obiekty, słyszą głosy.
Zalecenie jest proste: jeśli widzisz rzeczy, których tam nie ma, natychmiast się zatrzymaj i śpij. Nawet 20-30 minut snu może zresetować mózg na tyle, by bezpiecznie kontynuować. Jazda w stanie halucynacji na technicznych zjazdach to prosta droga do wypadku.
Zmęczenie centralnego układu nerwowego (OUN) jest bardziej ograniczające niż fizyczne wyczerpanie mięśni. Mięśnie regenerują się w trakcie jazdy. OUN wymaga snu. Bez niego tracisz zdolność podejmowania decyzji, oceny ryzyka i kontroli motoryki.

Sprzęt: Co Przeżywa 635 Kilometrów Technicznych Tras?
Oficjalnie Carpatia to MTB event. W praktyce wielu zawodników jedzie na gravelach z szerokimi oponami 2.0-2.2 cala i wkładkami antyprzebiciowymi. To minimalizuje ryzyko przebić, które na kamienistych ścieżkach są nieuniknione przy standardowych oponach 40-45 mm.
Układ napędowy musi mieć kasety MTB - 10-50T lub 10-52T z tyłu. Przerzutki szosowe kompletnie się nie sprawdzają przy nachyleniach 20% na luźnych szutrach. Przepychanie ciężkich przełożeń o niskiej kadencji niszczy włókna mięśniowe w ciągu pierwszych 100 kilometrów.
Hamulce to kluczowy element. Długie, techniczne zjazdy w Gorcach i Pieninach rozgrzewają tarcze do temperatury, przy której zaczyna się fading - zagotowanie płynu hamulcowego i utrata mocy hamowania. Minimum to tarcze 160 mm z przodu i z tyłu, najlepiej z systemami radiacyjnymi typu Freeza.
Carpatia Divide 2026 - Czy Jesteś Gotowy?
To nie jest wyścig dla początkujących. 20 000 m przewyższeń i profil 10/10 wymagają doświadczenia w ultra racing. Limit: 170 godzin. Rejestracja tylko dla 150 zawodników.
Sudety Divide: Zamknięta Pętla z Bazy w Kudowie-Zdroju - 250 lub 500 Kilometrów
Sudety Divide to trzecie wydarzenie od PoKoP, które wystartuje 15 sierpnia 2026 roku z Kudowy-Zdroju na Dolnym Śląsku. Formuła to zamknięta pętla z możliwością wyboru dystansu: krótszy około 250 km z 6000 metrami przewyższeń lub pełny ultra 500 km z 12 000 do 15 000 metrów przewyższeń.

Profil Sudecki: Strome Podjazdy i Kamieniste Szutry
Trasa obejmuje Góry Stołowe, Sowie i Masyw Śnieżnika. Profil sudecki różni się od karpackiego głównie stopniem nachylenia podjazd. W Sudetach ścianki są często jeszcze bardziej strome niż w Karpatach, ale szutry są zazwyczaj utwardzone większymi kamieniami, co daje lepszą trakcję.
Dla siebie wybieram Sudety wtedy, kiedy chcę sprawdzić siłę nóg na krótkich, bardzo stromych podjazd. Karpaty to długie, ciągnące się podjazd. Sudety to wybuchowe ataki na krótkich dystansach z dużymi gradientami. Oba profile wymagają innego podejścia treningowego.
Zawody gravelowe w tym formacie mają jedną ogromną zaletę logistyczną: po około 250 kilometrach wracasz do bazy w Kudowie. Możesz tam zrzucić część bagażu i wystartować do drugiej pętli lekko, jeśli zadeklarowałeś 500 km na starcie.
Dystans 250 km
Idealny dla pierwszego kontaktu z ultra race w górach. Jedzie się jedną pętlę i wraca do bazy w Kudowie.
- Przewyższenia: 6000 m+
- Limit czasowy: ~40 godzin
- Profil: 7/10 trudności
- Jedna noc na trasie
Dystans 500 km
Pełna formuła ultra z powrotem do bazy po półmetku. Pozwala na resupply i wymianę sprzętu.
- Przewyższenia: 12 000-15 000 m+
- Limit czasowy: ~80 godzin
- Profil: 9/10 trudności
- Dwie-trzy noce na trasie
Logistyka: Baza w Kudowskim Centrum Kultury i Sportu
Cała impreza jest zlokalizowana w Kudowskim Centrum Kultury i Sportu. To punkt startowy, meta dla dystansu 250 km i półmetek dla 500 km. Dzięki temu zawodnicy jadący długi dystans mogą zostawić w bazie dodatkowy sprzęt i odebrać go po pierwszej pętli.
Możliwość resupply po 250 kilometrach to game changer. Możesz wystartować z minimalnym setupem, wrócić do bazy, zjeść ciepły posiłek, wziąć prysznic, zmienić ubrania i ruszyć na drugą pętlę świeży. To znacząco zwiększa szanse na finisz w limicie czasowym.
Opony i Hamulce: Specyfika Sudeckich Szutrów
Sudecki szuter ma specyficzny charakter. Dużo większych kamieni, które wymagają szerszych opon dla ciebie. Minimalna szerokość to 2.0 cala, optymalnie 2.1-2.2 cala. Przy węższych oponach ryzyko przebicia lub uszkodzenia obręczy rośnie dramatycznie na kamienistych zjazdach.
Hamulce powinny mieć tarcze 160 mm z przodu, najlepiej również z tyłu. Sudeckie zjazdy są krótkie ale intensywne. Długie hamowanie na luźnych kamieniach przy dużych prędkościach generuje ogromne ilości ciepła. Bez odpowiednich tarcz i radiatorów w klocka możesz stracić hamowanie w kluczowym momencie.
Sudety Divide 2026 - Wybierz Swój Dystans
Start: 15 sierpnia 2026, Kudowa-Zdrój. Zamknięta pętla z bazą logistyczną. Opcja 250 km (6000 m+) lub 500 km (15 000 m+). Limit miejsc: 200 zawodników.
Gravmageddon: 350 Kilometrów i 7500 Metrów w Karkonoszach i Izerach - 60 Godzin Limitu
Gravmageddon to pełna nazwa Karkonosze Izery Gravel Race, który startuje 7 sierpnia 2026 roku z miasteczka zawodów w Szklarskiej Porębie. To wyścig gravelowy, który przy stosunkowo krótkim dystansie 350 kilometrów (wersja LONG) rzuca na zawodników aż 7000 do 7500 metrów przewyższeń z bezlitosnym limitem 60 godzin.

Mikroklimat Karkonoszy: Deszcz, Wiatr i Nagłe Wychłodzenia
Karkonosze mają specyficzny mikroklimat. Ulewne deszcze, silne wiatry i nagłe wychłodzenia to standard, nie wyjątek. W sierpniu temperatura na szczycie Śnieżki może spaść do 5 stopni Celsjusza, podczas gdy w dolinach jest 25 stopni. Ten gradient termiczny wymusza strategiczny dobór odzieży.
Wodoodporna i szybkoschnąca odzież kolarska to kwestia przetrwania, nie komfortu. Przemoczenie w temperaturze 8 stopni na wysokości 1200 metrów npm, przy silnym wietrze, to bezpośrednia droga do hipotermii. Trasa jest w formacie pętli, ale nie ma możliwości łatwego zjazdu do bazy.
Najgorsze są nagłe zmiany pogody. Startujesz w słońcu z Szklarskiej, po 50 kilometrach wjeżdżasz w gęstą mgłę na Izerach, a po kolejnych 30 kilometrach łapie Cię ulewa w Rudawach Janowickich. Wymaga to pakowania pełnego zestawu odzieży na każdy scenariusz pogodowy.
Trasa: Karkonosze, Izery, Rudawy, Kotlina Jeleniogórska
Trasa łączy Karkonosze, Masyw Gór Izerskich, Rudawy Janowickie, magiczną Dolinę Bobru i Kotlinę Jeleniogórską. To balans między gładkimi izerskimi autostradami (szerokie szutry leśne z dobrą nawierzchnią) a gwałtownymi rynnami wypłukanymi przez ulewy, gdzie jedzie się po luźnych kamieniach i korzeniach.
Izerskie autostrady pozwalają na regenerację po technicznych odcinkach Karkonoszy. Możesz tam podnieść średnią, jechać w spokojnym tempie aerobowym i odzyskać siły przed kolejnymi stromymi podjazd. Ale nie daj się zwieść - po każdym łatwym odcinku czeka kolejna ścianka z gradientem 15-20%.

Hamulce: Problem Fadingu na Długich Zjazdach
Długie zjazdy w Karkonoszach i Rudawach weryfikują układ hamulcowy bezlitośnie. Ostre hamowanie przez 5-7 minut non-stop na stromym, kamienistym zjeździe rozgrzewa tarcze do temperatury 300-400 stopni Celsjusza. W tym momencie zaczyna się fading.
Fading to zagotowanie płynu hamulcowego, które powoduje utratę siły hamowania. Dźwignia hamulca idzie prawie do kierownicy, a rower ledwo zwalnia. Na technicznym zjeździe z luźnymi kamieniami to sytuacja ekstremalnie niebezpieczna. Jedyne rozwiązanie to zatrzymać się i poczekać, aż układ ostygnie.
Minimalne wymagania to tarcze 160 mm z przodu i z tyłu. Optymalnie z systemami radiacyjnymi (np. Freeza), które zwiększają powierzchnię chłodzenia. Klocki żywiczne spalają się szybciej, ale mają lepszą modulację. Klocki metaliczne wytrzymują dłużej, ale gorzej pracują na mokro.
Ostrzeżenie organizatora: Limit 60 godzin na 350 km z 7500 m+ to jeden z najostrzejszych limitów w polskich wyścigach gravelowych. Średnia prędkość musi wynosić minimum 5.8 km/h licząc wszystkie postoje. W praktyce wymaga to jazdy prawie non-stop z krótkimi drzemkami po 1-2 godziny.
Gravmageddon 2026 - Ostatnie Wolne Miejsca
Start: 7 sierpnia 2026, Szklarska Poręba. 350 km, 7500 m+, limit 60h. Najtrudniejszy wyścig pod względem stosunku dystansu do limitu. Pobierz listę sprzętu przed rejestracją.
Sprzęt i Przygotowanie do Górskich Wyścigów Ultra Gravel: Co Faktycznie Działa w Polskich Górach
Górskie wyścigi gravelowe w Polsce wymuszają setup, który jest hybrydą gravela i MTB. Standardowy rower szosowy czy gravel ze sztywnymi widełkami 40-45 mm nie przeżyje 500 kilometrów technicznych tras. Sprzęt musi być dokładnie dopasowany do specyfiki polskich gór.
Układy Mullet: Ratowanie Kolan na Stromych Ściankach
Układ mullet to połączenie szosowych/gravelowych klamkomanetek z kasetą MTB. Przykładowo: z przodu masz standardową szosową przerzutkę (np. GRX, SRAM Apex), a z tyłu kasetę 10-50T lub 10-52T typową dla MTB. Wymaga to przeróbki i odpowiedniego doboru przerzutki tylnej.
Na czym polega różnica? Standardowa kaseta gravelowa kończy się na 42T lub maksymalnie 44T. To za mało na ścianki 20% z luźnym szutrem, gdzie trakcja jest minimalna. Z kasetą 10-50T masz przełożenie, które pozwala jechać kadencją 70-80 obr/min nawet na najtrudniejszych podjazd.
Przepychanie ciężkich przełożeń o kadencji 40-50 obr/min niszczy włókna mięśniowe w ciągu pierwszych 100 kilometrów. Po 200 kilometrach kolana zaczynają odmawiać posłuszeństwa. Mullet pozwala utrzymać wysoką kadencję przez cały wyścig, co bezpośrednio przekłada się na szanse finiszu.
Praktyczna rada: Nie jesteś pewien przełożeń dla siebie? Wyjedź testową trasę 100 km z 2500 m+ w górach. Jeśli na stromych podjazd Twoja kadencja spada poniżej 60 obr/min, potrzebujesz większej kasety z tyłu. Jeśli utrzymujesz 70-80 obr/min bez problemu, Twój setup jest OK.
Opony: Szerokość, Bieżnik i Ochrona Antyprzebiciowa
Minimalna szerokość opon to 2.0 cala (około 50 mm). Optymalnie 2.1-2.2 cala. Węższe opony nie dają wystarczającej amortyzacji na kamienistych zjazdach i zwiększają ryzyko przebicia lub uszkodzenia obręczy przy uderzeniu w ostry kamień.
Bieżnik zależy od trasy. Karkonosze i Sudety mają dużo kamieni - tam sprawdzają się opony z agresywnym bieżnikiem i twardszą mieszanką. Bieszczady i Beskidy mają więcej błota i korzeni - tam lepiej działają opony z miękką mieszanką i mniejszymi czopami.
Wkładki antyprzebiciowe (np. Tannus Armour, Vittoria Air-Liner) to must-have. Chronią dętkę przed przecięciem przy przebiciu, pozwalają dojechać do najbliższego punktu naprawy nawet z dziurą w oponie. Dodają około 200-250 gramów na koło, ale eliminują ryzyko DNF z powodu przebicia w środku nocy w lesie.
Sprawdzone Kombinacje Opon dla Polski
- Schwalbe Thunder Burt 2.1" (Karpaty - szybko toczące)
- Continental Race King 2.2" (Sudety - kamienie)
- Maxxis Ikon 2.2" (uniwersalne)
- Vittoria Mezcal 2.1" (szutry leśne)
- Pirelli Scorpion XC 2.2" (mokre warunki)
Ciśnienie w Oponach
Karkonosze/Sudety (kamienie): 1.8-2.2 bar
Bieszczady/Beskidy (błoto): 1.5-1.8 bar
Izerskie autostrady (szutry): 2.0-2.5 bar
Obniżanie ciśnienia zwiększa przyczepność i komfort, ale rośnie ryzyko przebicia typu "snake bite".
Hamulce: Tarcze, Klocki i Radiatory
Minimalne wymagania to tarcze 160 mm z przodu i z tyłu. Na PGR i Carpatia Divide z długimi zjazdami optymalnie 180 mm z przodu. Większe tarcze mają większą powierzchnię chłodzenia i lepszą modulację hamowania przy wysokich temperaturach.
Klocki żywiczne (organic) spalają się szybciej, ale mają lepszą modulację i cichszą pracę. Klocki metaliczne (sintered) wytrzymują dłużej i lepiej pracują w ekstremalnych temperaturach, ale gorzej hamują na mokro i są głośniejsze.
Systemy radiacyjne (Freeza, IceTech) to dodatkowe żeberka lub warstwowy design tarczy, które zwiększają powierzchnię chłodzenia. W praktyce obniżają temperaturę pracy o 50-100 stopni, co znacząco redukuje ryzyko fadingu na długich zjazdach.
Oświetlenie: Nocna Jazda po Górskich Ścieżkach
Wyścigi ultra oznaczają jazdę w nocy. Większość zawodników jedzie 2-3 noce w trasie. Oświetlenie musi być niezawodne i mocne. Minimalna moc to 800-1000 lumenów na lampie głównej montowanej na kierownicy. Dodatkowo lampa czołowa 400-600 lumenów jako backup.
Na technicznych zjazdach w lesie potrzebujesz szerokiego kąta świecenia (100-120 stopni), żeby widzieć kamienie i korzenie po bokach ścieżki. Na szutrowc autostradach lepszy jest wąski snop (30-40 stopni) z dużym zasięgiem, który pozwala widzieć trasę 50-80 metrów przed sobą.
Baterie to kluczowy element. Lampy z zewnętrznymi powerbankami są bardziej uniwersalne - możesz wymieniać powerbanki i ładować je w trasie w sklepach czy schroniskach. Lampy z wbudowanymi bateriami są lżejsze, ale po rozładowaniu musisz czekać na pełne naładowanie.
Setup oświetlenia sprawdzony na Carpatia Divide: Lupine Piko X4 (1400 lumenów) na kierownicy + Petzl Actik Core (450 lumenów) czołówka + 2 powerbanki 20 000 mAh jako zapas. Całość zapewnia ~15 godzin jazdy na pełnej mocy, 30+ godzin na trybie eco.
Kompletna Lista Sprzętu do Ultra Gravel w Górach
Pobierz szczegółowy checklist sprzętowy weryfikowany na wszystkich czterech wyścigach. Obejmuje rowery, komponenty, odzież, nawigację, żywność i plan zapasowy.
Jak Przygotować Się do Pierwszego Górskiego Ultra Gravel: Trening, Taktyka i Plan Awaryjny
Górskie wyścigi gravelowe wymagają specyficznego przygotowania. To nie jest wydłużony trening szosowy ani kilka weekendowych wyjazdów w góry. To systematyczna praca nad wytrzymałością tlenową, siłą nóg, odpornością mentalną i umiejętnością funkcjonowania przy chronicznym niedosypie.
Budowanie Bazy Tlenowej: Trening Podstawowy dla Ultra Race
Podstawą przygotowania do wyścigów ultra jest rozbudowana baza tlenowa. To oznacza długie jazdy (4-8 godzin) w strefie 2 tętna (60-75% maksymalnego tętna). Nie są to jazdy intensywne. Jedziesz w tempie, przy którym możesz swobodnie rozmawiać.
Częstotliwość takich treningów: minimum 2-3 razy w tygodniu przez 12-16 tygodni przed wyścigiem. Cel to nauczenie organizmu efektywnego spalania tłuszczów jako paliwa. W wyścigu ultra węglowodany (żele, batony) się kończą. Ciało musi umieć czerpać energię z tłuszczu.
W praktyce wygląda to tak: wyjazd sobotni 6 godzin w strefie 2, niedziela 4 godziny regeneracyjnie w strefie 1, środa 2 godziny z interwałami siłowymi. Objętość tygodniowa rośnie stopniowo z 12 godzin do 18-20 godzin w szczycie formy.
Trening Siłowy: Specific Strength dla Stromych Podjazdów
Górskie wyścigi gravelowe wymagają specyficznej siły nóg. Nie chodzi o cross-fit czy squaty na siłowni. Chodzi o siłę specyficzną - umiejętność generowania mocy przy niskich kadencjach na stromych podjazd przez wiele godzin.
Najlepszy trening to podjazdy pod obciążeniem. Wyjazd w teren z pełnym setupem bikepacking (bagaże o wadze 8-12 kg), wybierasz stromą ściankę 10-15% i jedziesz interwały: 3 minuty w siodle przy kadencji 50-60 obr/min, 2 minuty przerwy. Powtarzasz 8-10 razy.
Ten typ treningu buduje siłę włókien wolnoskurczowych i uczy mięśni pracy przy dużych oporach. Po 6-8 tygodniach takich sesji (2 razy w tygodniu) Twoje nogi wytrzymują wielogodzinne podjazdy bez spalania się.
Plan Treningowy 12 Tygodni
Periodyzacja klasyczna z budową bazy, fazą specyficzną i taperringiem przed wyścigiem.
- Tydzień 1-4: Baza tlenowa (12-14h/tydz)
- Tydzień 5-8: Baza + siła (14-16h/tydz)
- Tydzień 9-10: Specyfika (16-18h/tydz)
- Tydzień 11-12: Taper (8-10h/tydz)
Kluczowe Sesje Treningowe
Mix jazd długich, interwałów siłowych i symulacji wyścigowych warunków.
- Sobota: Long ride 6-8h zona 2
- Niedziela: Recovery 2-3h zona 1
- Środa: Hill intervals (siła)
- Czwartek/Piątek: Rest lub 1h easy
Trening Nocny: Jak Przygotować Się do Jazdy Bez Snu
Najwięksi przeciwnik w ultra race to nie dystans ani przewyższenia. To brak snu i zmęczenie centralnego układu nerwowego. Musisz nauczyć ciało funkcjonować przy chronicznym niedosypie. To wymaga specjalnych treningów nocnych.
Symulacja wyścigowa: wyjazd w piątek wieczorem o 22:00, jedziesz całą noc do 6:00 rano (8 godzin), śpisz 2 godziny, budzisz się i jedziesz kolejne 6-8 godzin. To 14-16 godzin jazdy z minimalnym snem. Rób taką symulację 3-4 razy w trakcie przygotowania.
Uczysz się tak rozpoznawać sygnały krytycznego zmęczenia, sprawdzać jak reaguje Twój organizm na głód snu, testujesz strategię mikro-drzemek (15-20 minut co 6-8 godzin). To bezcenne doświadczenie przed właściwym wyścigiem.
Żywienie w Trasie: Co Faktycznie Działa po 30 Godzinach Wysiłku
Standardowe żele i batony działają przez pierwsze 12-15 godzin. Potem żołądek zaczyna odmawiać przyjmowania słodyczy. Mdłości, wymioty, brak apetytu to normalna reakcja organizmu na ultra wysiłek i ciągłe wpychanie słodkich żeli.
Rozwiązanie to różnorodność. Słone przekąski (krakersy, chipsy, orzechy), kanapki z serem lub szynką, owoce (banany, jabłka), zupki instant. W trasie na wyścigach w Polsce liczysz na sklepy wiejskie i bacówki. Tam kupisz bułki, jogurty, owoce.
Płyny to osobny temat. Woda + elektrolity to minimum. Ale po 20-30 godzinach wysiłku potrzebujesz również kofein i soli. Sprawdzone rozwiązanie: co 2 godziny bidony z wodą + tabletki elektrolitowe, co 4-6 godzin Red Bull lub cola (kofeina + cukier), co 8 godzin tabletki solne lub bulion.
Częsty błąd: Zbyt małe spożycie sodu. W gorących warunkach (sierpień w górach) tracisz 1-2 gramy sodu na godzinę. To oznacza 20-40 gramów sodu w ciągu doby. Standardowe tabletki elektrolitowe mają 200-300 mg sodu - to za mało. Musisz dodatkowo suplementować bulionem lub tabletkami soli.
Taktyka Wyścigowa: Jak Przetrwać 80-170 Godzin w Górach
Najważniejsza zasada ultra race: first 50% is with your legs, second 50% is with your head. Pierwsze 50% dystansu jedziesz nogami, drugie 50% głową. Taktyka i umiejętność zarządzania kryzysami decydują o finiszu bardziej niż forma fizyczna.
Strategia pacing: pierwsze 30% dystansu jedziesz 10-15% poniżej progowej mocy. Czujesz się świeżo, nogi chcą jechać szybciej - ignorujesz to uczucie. Za szybki start kończy się załamaniem po 200-300 kilometrach. Oszczędzaj energię na drugą połowę.
Mikro-drzemki: zamiast jednej długiej przerwy na sen (3-4 godziny), róbł krótkie drzemki po 15-30 minut co 8-10 godzin. To minimalizuje utratę czasu, a jednocześnie resetuje centralny układ nerwowy na tyle, by bezpiecznie kontynuować jazdę.
| Faza Wyścigu | Dystans | Strategia Pacing | Zarządzanie Snem | Główne Zagrożenia |
| Start (Fresh) | 0-30% trasy | 85-90% FTP, bardzo konserwatywnie | Pełna energia, brak potrzeby snu | Za szybkie tempo, nadmierna euforia |
| Mid-Race | 30-60% trasy | 80-85% FTP, trzymanie rytmu | Pierwsze drzemki 20-30 min | Pierwsze kryzysy żywieniowe |
| Deep Ultra | 60-85% trasy | Survival mode, ignoruj wattomierz | Drzemki co 6-8h obowiązkowe | Halucynacje, załamanie mentalne |
| Final Push | 85-100% trasy | All-in, wyciśnij co zostało | Bez snu, czysty mental game | Przekroczenie limitu czasowego |
Kalendarz Zawodów Gravelowych w Polskich Górach - Sierpień 2026: Daty, Rejestracja, Limity
Sierpień 2026 roku to koncentrat ekstremalnych imprez gravelowych w Polsce. Wszystkie cztery wyścigi ultra odbywają się w ciągu 11 dni. To oznacza, że możesz fizycznie wziąć udział maksymalnie w jednym, ewentualnie dwóch jeśli wybierzesz Gravmageddon (7 sierpnia) i Sudety Divide (15 sierpnia) - między nimi jest tydzień na regenerację.
Kompletny Kalendarz Sierpnia 2026
| Data Startu | Nazwa Wyścigu | Lokalizacja | Dystans | Przewyższenia | Limit Czasowy | Status Rejestracji |
| 7 sierpnia 2026 | Gravmageddon | Szklarska Poręba | 350 km | 7500 m+ | 60 godzin | Otwarta do 15.06.2026 |
| 8 sierpnia 2026 | Poland Gravel Race (PGR) | Przemyśl → Bukowina Tatrzańska | 500 km | 10 000 m+ | 80 godzin | Otwarta do 1.07.2026 |
| 8 sierpnia 2026 | Carpatia Divide | Przysłop → Przemyśl | 635 km | 20 000 m+ | 170 godzin | Otwarta do 1.07.2026 |
| 15 sierpnia 2026 | Sudety Divide (250 km) | Kudowa-Zdrój (pętla) | 250 km | 6000 m+ | 40 godzin | Otwarta do 1.08.2026 |
| 15 sierpnia 2026 | Sudety Divide (500 km) | Kudowa-Zdrój (pętla) | 500 km | 15 000 m+ | 80 godzin | Otwarta do 1.08.2026 |
Kryteria Wyboru: Który Wyścig Jest dla Ciebie?
Wybór wyścigu zależy od Twojego doświadczenia, dostępnego czasu na przygotowanie i celu. Jeśli to pierwszy ultra race, rozsądnym wyborem jest Sudety Divide 250 km lub Gravmageddon. Oba mają stosunkowo krótki dystans i możliwość ukończenia w jedną-dwie doby z minimalnymi przerwami na sen.
PGR to klasyczny gravel adventure - długi, wymagający, ale technicznie do przejechania na standardowym gravelu z szerszymi oponami. Trasa prowadzi głównie szerokim szutrami leśnymi. Carpatia Divide to ekstremum - 635 km i 20 000 m przewyższeń to parametry, które odpowiadają najtrudniejszym ultra race w Europie.
Dla Początkujących Ultra
- Sudety Divide 250 km - najkrótszy dystans
- Gravmageddon - intensywny ale krótki
- Zamknięta pętla = łatwiejsza logistyka
- Możliwość DNF bez dalekiego powrotu
Dla Doświadczonych Gravelowców
- Poland Gravel Race - pełna przygoda przez Karpaty
- 500 km + 10 000 m to realny ultra challenge
- Trasa point-to-point wymaga logistyki
- System Drop Bag ułatwia planowanie
Tylko dla Hardcorowych Ultrasów
- Carpatia Divide - 635 km i 20 000 m+
- Profil techniczny 10/10, blisko MTB
- 170 godzin limitu to 7 pełnych dni
- Wymaga doświadczenia w multi-day racing
Koszty Udziału i Budżet Przygotowawczy
Wpisowe na wyścigi ultra w Polsce waha się od 400 do 800 zł w zależności od dystansu i organizatora. PGR i Carpatia Divide to około 600-700 zł. Sudety Divide około 400-500 zł. Gravmageddon około 500-600 zł. W wpisowym zawarte są: GPS tracking, ubezpieczenie NNW, certyfikat finishera, wsparcie organizacyjne.
Koszty dojazdu i noclegu przed startem to kolejne 300-600 zł. Większość zawodników dojeżdża własnym samochodem i nocuje w namiocie lub hostelu. Dla wyścigów point-to-point (PGR, Carpatia) musisz zorganizować transport powrotny lub zostawić auto na mecie i wrócić pociągiem/busem po starcie.
Łączny budżet na udział w jednym wyścigu ultra (bez kosztów sprzętu): 1000-1500 zł. Jeśli musisz kupić nowy sprzęt (układ mullet, szersze opony, lampy), dolicza kolejne 2000-4000 zł w zależności od zakresu modernizacji roweru.

Górskie Wyścigi Gravelowe w Polsce: Podsumowanie i Ostatnie Uwagi
Cztery wyścigi opisane w tym artykule definiują górskie kolarstwo gravelowe w Polsce na poziomie ultra. To nie są imprezy dla każdego. Wymagają miesięcy przygotowań, odpowiedniego sprzętu i mentalnej odporności na wielodniowy wysiłek przy minimalnym śnie.
Poland Gravel Race oferuje najbardziej kompletną przygodę przez cały pas Karpat. Carpatia Divide to najbardziej ekstremalna impreza w kategorii górskich wyścigów gravelowych dostępnych w Polsce. Sudety Divide daje możliwość wyboru dystansu i wygodną logistykę zamkniętej pętli. Gravmageddon sprawdza wytrzymałość w najostrzejszym limicie czasowym.

Kluczem do finiszu nie jest tylko forma fizyczna. To umiejętność zarządzania kryzysami, planowania żywienia, adaptacji do zmieniającej się pogody i mentalnej odporności na ból i zmęczenie. Sprzęt musi być dopasowany do ekstremalnych warunków - układy mullet, szerokie opony, mocne hamulce to minimum.
Jeśli planujesz pierwszy start w kategorii ultra, zacznij od krótszego dystansu - Sudety Divide 250 km lub Gravmageddon. Dadzą Ci realny obraz tego, czym jest jazda przez 30-60 godzin z minimalnymi przerwami. Dopiero po zdobyciu tego doświadczenia możesz zmierzyć się z PGR lub Carpatia Divide.
Sierpień 2026 roku to najintensywniejszy miesiąc w kalendarzu polskich zawodów gravelowych. Cztery wyścigi w ciągu 11 dni tworzą unikatowe okno czasowe dla wszystkich, którzy chcą sprawdzić swoje granice w polskich górach. Rejestracja jest otwarta. Limity miejsc są realne. Decyzja należy do Ciebie.
"Pierwszy ultra race to skok w nieznane. Nie wiesz jak zareagujesz na brak snu, jak zniesiesz ból, czy Twój sprzęt przetrwa. Ale po finiszu wiesz jedno: jesteś inną osobą niż na starcie. I to się liczy."




