Gmina Długosiodło
Tereny Gminy Długosiodło kryją niepowtarzalne bogactwa przyrody. Zróżnicowane środowisko stanowią Kurpiowska Puszcza Biała oraz Dolina Narwi, które słyną z największej różnorodności biologicznej w umiarkowanym klimacie Europy. Można spotkać tu niezwykle rzadkie gatunki flory -potężne dęby, topole białe, olsze czarne, modrzewie oraz sosny porastające piaszczyste wydmy. W zaroślach gnieździ się ptactwo, a w lesie można podejść dzika lub niespodziewanie natknąć się na jelenia czy łosia. Miłośnicy wędrówek po drogach i bezdrożach poznają i podziwiają niezwykłe bogactwo darów natury.
„Stolicą’’ gminy jest Długosiodło, duża wieś położona nad rzeką Wymakracz. Jej nazwa występuje w zapiskach z 1203 roku i brzmi Długosiodle. Według legendy biskupi z Broku wyruszyli do puszczy na łowy i tutaj zbłądzili. Gdy znaleźli odpoczynek nad czystą wodą śródleśnej strugi, nazwali to miejsce „Długie Niezdejmowanie Siodeł’ ’Nazwę można wiązać też z wielkością i kształtami wsi. Jest bowiem położona wzdłuż rzeki i rozciąga się tworząc rzeczywiście „długie siodło’’. O starożytnym pochodzeniu osady świadczą wykopaliska neolitycznej kultury pucharów lejkowatych sprzed 4 tysięcy lat oraz domostw z okresu rzymskiego sprzed dwudziestu wieków.
Długosiodło uzyskało w XVI wieku prawa miejskie. Wpis do akt kancelarii biskupiej donosi, że w roku 1556 król Zygmunt August wyraża zgodę na założenie miasta Długosiodła. Akt został podpisany przez kanclerza Królestwa Polskiego Jana Osieckiego i potwierdzony pieczęcią Królestwa.
Wyjątkowym wydarzeniem w historii miejscowości zaznaczył się rok 1794 r., kiedy to zatrzymał się podczas podróży z Warszawy do Ostrołęki sam Naczelnik Siły Zbrojnej w insurekcji Tadeusz Kościuszko. Aby uczcić to wydarzenie, jego imieniem nazwano szkołę podstawową. W Długosiodle znajdują się też dwa pomniki: Tadeusz Kościuszko na koniu -pomnik z brązu ufundowany w 1977 roku przez mieszkańców oraz pomnik z popiersiem bohatera ufundowany „w setną rocznicę skoku”.
Tragiczną rolę w dziejach miejscowości i okolic odegrały powstania narodowe, w których zaznaczyli swój aktywny udział okoliczni mieszkańcy. W 1831 roku doszło tu do zwycięskiej bitwy, w której wojska polskie pod dowództwem gen. Janowskiego wyparły Rosjan z okolicznych lasów.
W latach 1939-44 lasy Puszczy Białej były terenem działań partyzanckich. Ziemie gminy Długosiodło „usłane” są cmentarzami, zbiorowymi mogiłami, samotnymi grobami, pomnikami, krzyżami i tablicami, upamiętniające wojenne wydarzenia i tych, którzy cierpieli i zginęli.
Najcenniejszym bogactwem Gminy Długosiodło jest bogactwo przyrody. To raj dla miłośników wędrówek pieszych i rowerowych przejażdżek wytyczonymi trasami turystycznymi.
Po drodze napotkać można liczne zabytki architektury, pomniki i miejsca pamięci oraz osobliwości przyrodnicze m.in.: kościół parafialny zbudowany w 1908-1912, drewnianą kostnicę z przełomu XIX i XX wieku, młyn wodny nad rzeką Ostrówek, zbudowany ok.1924 r., najstarsze i najtęższe drzewo Puszczy Białej dąb szypułkowy Jan posadzony w 1481 r., malownicze, Bagno Pulwy, zabytkowa Aleję Lipową. Doskonałe warunki do spędzania urlopu znajdują tu miłośnicy wędkowania i grzybobrania.
Szlaki turystyczne
- Gminna Ścieżka Ekologiczna
- Szlak przez Mateczniki Puszczańskie
- Główny Szlak Puszczy Białej
- Szlak Doliną Narwiańską
- Główny Szlak Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego im. Teofila Lenartowicza
Atrakcje
- Łowisko rybne - Stare Bosewo, ul. Rzeczna 8, tel. 503-055-602
- Łowisko rybne i gospodarstwo ekologiczne (żywność ekologiczna), Przetycz Folwark 28, tel. 608-012-077
- Malowane Domy w centrum Długosiodła
- Boisko wielofunkcyjne przy ul. T. Kościuszki 5
- Korty tenisowe przy ul. T. Kościuszki i przy ul. Poniatowskiego 25
- Basen sportowo-rekreacyjny przy ul. T. Kościuszki 5, tel. 29 642-36-79
Noclegi
- Ośrodek wypoczynkowy, konferencyjny i szkoleniowy Lipnik Park, ul. Lipnik 9a, tel. 29 741- 26-96, 602-345-519, 602-600-249
- Leśniczówka pod Jaworem 604-432- 904
Restauracje
- U Maliny - w centrum Długosiodła
- Pub motocyklowy SOKÓŁ 1000 - ul. Poniatowskiego 22, 507-141-599