Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kalendarz wydarzeń

Aktualności

Gmina Długosiodło

Herb Gminy Długosiodło

Tereny Gminy Długosiodło kryją niepowtarzalne bogactwa przyrody. Zróżnicowane środowisko stanowią Kurpiowska Puszcza Biała oraz Dolina Narwi, które słyną z największej różnorodności biologicznej w umiarkowanym klimacie Europy. Można spotkać tu niezwykle rzadkie gatunki flory -potężne dęby, topole białe, olsze czarne, modrzewie oraz sosny porastające piaszczyste wydmy. W zaroślach gnieździ się ptactwo, a w lesie można podejść dzika lub niespodziewanie natknąć się na jelenia czy łosia. Miłośnicy wędrówek po drogach i bezdrożach poznają i podziwiają niezwykłe bogactwo darów natury.

„Stolicą’’ gminy jest Długosiodło, duża wieś położona nad rzeką Wymakracz. Jej nazwa występuje w zapiskach z 1203 roku i brzmi Długosiodle. Według legendy biskupi z Broku wyruszyli do puszczy na łowy i tutaj zbłądzili. Gdy znaleźli odpoczynek nad czystą wodą śródleśnej strugi, nazwali to miejsce „Długie Niezdejmowanie Siodeł’ ’Nazwę można wiązać też z wielkością i kształtami wsi. Jest bowiem położona wzdłuż rzeki i rozciąga się tworząc rzeczywiście „długie siodło’’. O starożytnym pochodzeniu osady świadczą wykopaliska neolitycznej kultury pucharów lejkowatych sprzed 4 tysięcy lat oraz domostw z okresu rzymskiego sprzed dwudziestu wieków.

Długosiodło uzyskało w XVI wieku prawa miejskie. Wpis do akt kancelarii biskupiej donosi, że w roku 1556 król Zygmunt August wyraża zgodę na założenie miasta Długosiodła. Akt został podpisany przez kanclerza Królestwa Polskiego Jana Osieckiego i potwierdzony pieczęcią Królestwa.

Wyjątkowym wydarzeniem w historii miejscowości zaznaczył się rok 1794 r., kiedy to zatrzymał się podczas podróży z Warszawy do Ostrołęki sam Naczelnik Siły Zbrojnej w insurekcji Tadeusz Kościuszko. Aby uczcić to wydarzenie, jego imieniem nazwano szkołę podstawową. W Długosiodle znajdują się też dwa pomniki: Tadeusz Kościuszko na koniu -pomnik z brązu ufundowany w 1977 roku przez mieszkańców oraz pomnik z popiersiem bohatera ufundowany „w setną rocznicę skoku”.

Tragiczną rolę w dziejach miejscowości i okolic odegrały powstania narodowe, w których zaznaczyli swój aktywny udział okoliczni mieszkańcy. W 1831 roku doszło tu do zwycięskiej bitwy, w której wojska polskie pod dowództwem gen. Janowskiego wyparły Rosjan z okolicznych lasów.

W latach 1939-44 lasy Puszczy Białej były terenem działań partyzanckich. Ziemie gminy Długosiodło „usłane” są cmentarzami, zbiorowymi mogiłami, samotnymi grobami, pomnikami, krzyżami i tablicami, upamiętniające wojenne wydarzenia i tych, którzy cierpieli i zginęli.

Najcenniejszym bogactwem Gminy Długosiodło jest bogactwo przyrody. To raj dla miłośników wędrówek pieszych i rowerowych przejażdżek wytyczonymi trasami turystycznymi.

Po drodze napotkać można liczne zabytki architektury, pomniki i miejsca pamięci oraz osobliwości przyrodnicze m.in.: kościół parafialny zbudowany w 1908-1912, drewnianą kostnicę z przełomu XIX i XX wieku, młyn wodny nad rzeką Ostrówek, zbudowany ok.1924 r., najstarsze i najtęższe drzewo Puszczy Białej dąb szypułkowy Jan posadzony w 1481 r., malownicze, Bagno Pulwy, zabytkowa Aleję Lipową. Doskonałe warunki do spędzania urlopu znajdują tu miłośnicy wędkowania i grzybobrania.

Szlaki turystyczne

  • Gminna Ścieżka Ekologiczna
  • Szlak przez Mateczniki Puszczańskie
  • Główny Szlak Puszczy Białej
  • Szlak Doliną Narwiańską
  • Główny Szlak Nadbużańskiego Parku Krajobrazowego im. Teofila Lenartowicza

Atrakcje

  • Łowisko rybne - Stare Bosewo, ul. Rzeczna 8, tel. 503-055-602
  • Łowisko rybne i gospodarstwo ekologiczne (żywność ekologiczna), Przetycz Folwark 28, tel. 608-012-077
  • Malowane Domy w centrum Długosiodła
  • Boisko wielofunkcyjne przy ul. T. Kościuszki 5
  • Korty tenisowe przy ul. T. Kościuszki i przy ul. Poniatowskiego 25
  • Basen sportowo-rekreacyjny przy ul. T. Kościuszki 5, tel. 29 642-36-79

Noclegi

  • Ośrodek wypoczynkowy, konferencyjny i szkoleniowy Lipnik Park, ul. Lipnik 9a, tel. 29 741- 26-96, 602-345-519, 602-600-249
  • Leśniczówka pod Jaworem 604-432- 904

Restauracje

  • U Maliny - w centrum Długosiodła
  • Pub motocyklowy SOKÓŁ 1000 - ul. Poniatowskiego 22, 507-141-599