Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kalendarz wydarzeń

Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Gmina Rząśnik

Herb Gminy Rząśnik

Gmina Rząśnik położona na północnym Mazowszu w powiecie wyszkowskim obejmuje część terenu Kurpi Puszczy Białej. Zajmuje 167 kilometrów kwadratowych powierzchni, którą zamieszkuje ponad 6900 osób w 28 sołectwach.

Atutem gminy jest przede wszystkim położenie i walory przyrodniczo- krajobrazowe. Dolina Narwi przyciąga wielu turystów (znajduje się ok. 70 km od Warszawy), stanowiąc tym samym główne tereny rekreacyjne gminy. Duża ilość lasów obfitujących w grzyby, jagody i nieskażone środowisko to zalety, które sprzyjają rozwojowi turystyki i rekreacji na terenie gminy.

Liczne szlaki rowerowe i piesze pozwalają na bliski kontakt z przyrodą i prawdziwe poczucie atmosfery wsi „puszczańskich” oraz odwiedzenie miejsc historycznych. Znaczna część terenu gminy to łąki i Bagno Pulwy. Występuje tu obszar 60m2 łąk użytkowych, na których można dostrzec m.in. stada saren, bobry, polujące ptaki drapieżne oraz wiele bocianów, zaś w czasie malowniczej jesieni - klucze odlatujących gęsi. Do tej pory znajdują się tu głębokie pokłady torfu, których miąższość osiąga nawet 6m.Warto wspomnieć, iż wiosną i latem Pulwy pokrywają dywany różnorodnych roślin, ukazując kolorowe piękno natury.

Rząśnik, w którym mieszka ponad 1700 osób, stanowi centrum gminy. Sama nazwa miejscowości pochodzi od rośliny wodnej- rzęsy, porastającej pobliskie wody.

Według historyków, Rząśnik powstał dopiero w XV wieku, gdy rozpoczęto zasiedlania na prawie niemieckim (ok. 1499r.). Stąd też wnioskować można, że gdy w XIII wieku na tutejszym terenie powstały pierwsze miejscowości, sam Rząśnik jeszcze nie istniał.

Jednym z ważnych faktów historycznych jest iż miejscowości takie jak: Komorowo, Ochudno, Porządzie, Dąbrowa, Wólka Przekory, a także Rząśnik zostały spalone podczas I wojny światowej przez wycofujące się wojska rosyjskie.

W Gminie Rząśnik warto zobaczyć:

Rząśnik

  • Pomnik poświęcony „Polskiemu Nieznanemu Żołnierzowi” postawiony w 10 rocznicę odzyskania niepodległości przez gminę Wyszków- przy skręcie do Nowego Lubiela

Lubiel Nowy

Wieś położona nad brzegiem Narwi na północ od Rząśnika i Bagna Pulwy.

  • Groby lotników, zestrzelonych w Drozdowie( w czasie II wojny światowej) znajduje się na cmentarzu powstałym w XIX wieku.
  • Drewniany kościół z 1890 r. i zachowane w nim zabytki (chrzcielnica, rokokowy prospekt organowy, czy obrazy świętych). Pierwsze dwa kościoły zostały spalone. Świątynia, która powstała ok.1547 r., służąca parafianom przez 228 lat, spłonęła w 1775 r. Dwa lata później zbudowano kolejny kościół. W obecnym budynku kluczową rolę stanowią standardowe elementy, choć niemal całkowicie poddano go renowacji.

Porządzie

  • Kościół drewniany z 1926r - Sanktuarium p.w. św. Teresy od Dzieciatka Jezus.
  • Dom Rekolekcyjny Dolina Miłości Bożej, dla pielgrzymów przybywających na zorganizowane tu rekolekcje.

Pomniki

  • Jana Trzaskomy – kapelana Wojska Polskiego, organizatora i pierwszego proboszcza parafii Porządzie, zamordowanego 20 marca 1943r. w obozie koncentracyjnym w Dachau,
  • popr. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” - komendanta warszawskich Grup Szturmowych Szarych Szeregów, poległego 20 sierpnia 1943r. w akcji rozbicia niemieckiej straży granicznej w Sieczychach.
  • Pomnik poświęcony „Żołnierzom poległym za Ojczyznę w latach: 1830-1831”

Dąbrowa

  • Wieś położona w pobliżu Bagna Pulwy. Założona około roku 1449. Zachowało się tu budownictwo i kultura charakterystyczna dla regionu Puszczy Białej.